Honors & Achievements

Please join the BFA in recognizing our local performing artists!

BHS Students Selected for Nationals and All-State

posted Oct 29, 2016, 10:32 AM by Briarcliff Friends of the Arts

School is just beginning and our students are already being honored! Having received perfect score of "100" on her 2015 NYSSMA solo, and then passing a second audition, Charlotte Luttkus, soprano 1, will attend the NAFME (National Association for Music Education) National Conference in Grapevine, TX, November 10-13, 2016. 

And having received a perfect score of "100" during the 2016 NYSSMA Solo Festival, Ben Freedman and his viola will participate in the All-State Symphony Orchestra, and Kelly Hooper, soprano 2, will be a member of the All-State Mixed Chorus at the NYSSMA Winter Conference in Rochester, NY, December 1-4, 2016. All-State Alternates are Sam Driver, bass 1 and Charlotte Segal, soprano 2, who also received perfect scores! Congratulations to all of our talented students!

Briarcliff High School Students Selected for Area All-State

posted Oct 29, 2016, 10:30 AM by Briarcliff Friends of the Arts   [ updated Nov 8, 2016, 5:26 AM ]

Based on spring 2016 NYSSMA solo scores, these Briarcliff HS musicians have been selected to perform in the 2016 Area All-State Band, Choruses, and Orchestras at SUNY Purchase Performing Arts Center on November 10, 2016 at 8:00 PM! Congratulations to:

Band Students:
Max Pushkin - Bassoon
Dustin Qian - Flute

Chorus Students:
Jillian Agona - Soprano I (Women's Chorus)
Julianna Brown - Soprano I (Mixed Chorus)
Sam Driver - Bass I (Mixed Chorus)
John Linares - Bass I (Mixed Chorus)
Kieran Roth - Bass I (Mixed Chorus)
Ethan Ruoff - Bass II (Mixed Chorus)
Andres Sanchez - Bass II (Mixed Chorus)
Charlotte Segal - Soprano I (Woman's Chorus)
Da'Quon Washington - Tenor I (Mixed Chorus)
Jenna Whalen - Alto I (Mixed Chorus)

Orchestra Students:
Paige Ellis - Violin (String Orchestra)
Benjamin Freedman - Viola (Symphony Orchestra)
Kaveri Gowda - Cello (Symphony Orchestra)
Joshua Kupka - Violin (Symphony Orchestra)
Keshav Rao - Violin (Symphony Orchestra)
Lin Xie - Violin (String Orchestra)

Briarcliff Students Selected for 2014 ACDA Eastern Regional Conference Baltimore, MD February 2014

posted Nov 9, 2015, 7:38 PM by Briarcliff Friends of the Arts


Congratulations to the following Briarcliff students:

Elementary Honor Choir (Todd School except where noted)
9 sopranos:
  • Charlotte Baer
  • Kelly Friedel 
  • Yasmin Hill
  • Catherine Mazzola 
  • Kevin Morrissy
  • Stella Ross 
  • Ethan Schwartz
  • Alexandria Laguardia (BMS) 
  • Maggie Lynch (BMS)

19 altos:
  • Eliza Aldrich 
  • Harrison Beckler
  • Carolyn Calenda 
  • Natalie Conte 
  • Chloe Goldstein 
  • David Kim 
  • Ally Labick
  • Julia Lucarelli
  • Jack Madden 
  • Kyle Proctor 
  • Sarah Renz 
  • Aiden Rutman 
  • Matt Stewart
  • Caroline Stone 
  • Emma Wachtel 
  • Isabella Gualtiere (BMS)
  • Hanna Khalili (BMS)
  • Tyler Lindemann (BMS)
  • Brendan O'Neill (BMS)

Junior High Honor Choir 
  • Jillian Agona Soprano (BHS) 
  • Kelly Hooper Alto (BHS) 
  • Emma Kuhn Soprano (BMS) 

High School Honor Choir 
  • Madeline Albert Alto II (BHS)

Chinese Repertoire Honor Choir
  • Jordan Ross Bass I (BHS)

Briarcliff Students Selected for the Elementary All-County Chorus to Perform at SUNY Purchase, Saturday March 8, 2014

posted Nov 9, 2015, 7:36 PM by Briarcliff Friends of the Arts   [ updated Nov 9, 2015, 7:37 PM ]

Congratulations to the following Briarcliff Students!
  • Sarah Fridakis (5th)
  • Cassie Lawler (5th)
  • Mason Kleiner (4th)
  • Stephen Scott (4th)

Briarcliff PTA Reflections Winners 2013-2014

posted Nov 9, 2015, 7:32 PM by Briarcliff Friends of the Arts


Visual Arts
Preliminary: 
Yasmine Parandian (2nd) , Diana Jones (2nd) , Harper McDermott (2nd) 

Intermediate: Marielle Seigel  (3rd), Carolyn Calender ( 4th) 

Middle School: Emma Smoler (6th), Brett Smoler (7th) 

High School
Jackie Contento  (9th), Robert Contento  (11th)Robert Jones (12th) 

Literature

Preliminary: Lexa Halpern (2nd) 

Intermediate: Elliot Jones (4th), Joshua Linett  (4th) 

Middle School: Maggie Lynch (6th), Alexandra LaGuardia (6th) 

High School: Elizabeth Terilli ­(9th), Benjamin Shi (9th) 

Dance

High School: Hayley Kutcher (­9th)Rebecca Leon (9th) 

Music

Middle School: Jack McGranaghan (8th) 

Photography

Middle School: Joshua Jacobs (6th) 

High School: Sarah Adler (­11th)Florence Chow (12th) 

2013-2014 Student Honors

posted Nov 9, 2015, 7:27 PM by Briarcliff Friends of the Arts

CONGRATULATIONS!!!

NYSSMA Majors Festival

 Briarcliff High School 

Chorus -  Gold with Distinction Level VI

Band - Gold with Distinction Level IV

Orchestra - Silver Level V

Briarcliff Middle School

6th Grade Orchestra -  Silver Level I

7th Grade Orchestra - Bronze Level II


Elementary All-County Band

Trumpet: Christopher Li (6th)
Oboe: Brian Zhou (5th)

Intermediate All-County Band

Tuba: Henry Jones (7th)
Flute: Dustin Qian (8th)
Oboe: Sophie Underwood (9th)
Alto Clarinet: Sam Driver (9th)

High School All-County Jazz Band

Drums:  Matthew Bombassei (11th)
Tenor Saxaphone: Joseph Flihan (11th)
  

New York State Conference All-State Band

Flute: Edwin Zhou (11th)

High School Area All-State Band

Bassoon: Ezra Gans (11th)
Clarinet: Rachel He (12th)
Trumpet: Alexandra Linares (11th)

High School Area All-State Orchestra

French Horn: Gregory Goldberg (11th)
 Principal Viola - String Orchestra: Sophia Rooks (12th)
Viola - String Orchestra: Karthik Rao  (10th)
First Violin - Symphony Orchestra: Natalie Breuel (11th)
Flute: Edwin Zhou (12th)
New York State Conference All-State Orchestra
Viola - Symphony OrchestraSophia Rooks (12th) 
 
Rivertowns Honors Band
Flute: Dustin Qian
Oboes: Jessica Garlasco, Sarah Dolgin
Bass Clarinet: Tyler Leitman
Bassoons: Max Pushkin, Hannah Orce
Alto Saxophones: Jonah Koen, Sean Fischer
Tenor Saxophone: Michael Gorlin
Trumpets: Christopher Li, Jonathan Schoenfeld, Ben Klein, Maxwell Parker-Blue
French Horns: Henry Ross, Joshua Jacobs, Julia Hoyer
Trombones: Meagan Donoghue, Rebecca Rubenstein
Euphonium: Julia Gottlieb
Tuba: Henry Jones
Percussion: Jack McGranaghan

Rivertowns Honors Orchestra
Violin I: Oyinkansola Tukuru
Violin II: Hudson Isaac
Viola: Joshua Kupka, Amrita Makhijani, Matthew LI, Fareed Mohideen
Cello: Sarah Kaul, Andrew Van Camp, Lee Gelfand
Bass: Declan Ahearn, Samuel Stewart, Daniel De Castro

Westchester High School Area All-State Chorus

Madeline Albert – Alto II (Women's Chorus)

Jasmine Bar - Soprano I (Women's Chorus)
Kristen Burnette – Alto II (Mixed Chorus)
Mary Donoghue – Alto II (Women's Chorus)
Chloe Gordon- Alto II (Mixed Chorus)
Jamie Hamilton – Bass II (Mixed Chorus)
Jacob Herman – Tenor II (Mixed Chorus)
Jessica Mason – Alto I (Women's Chorus)
Jordan Ross – Bass II (Mixed Chorus)
Olivia Segal – Soprano II (Women's Chorus)
Kathleen Simons – Alto II (Women's Chorus)

Briarcliff Students Selected for 2015 ACDA National Conference Salt Lake City, Utah February 2015

posted Nov 9, 2015, 7:23 PM by Briarcliff Friends of the Arts

Children's Honor Choir (4th and 5th Grade)

Children's Honor Choir
Eliza Aldrich
Chris Beard
Lillie Bianco
Carolyn Calenda
Layla Carter
Sasha Carter
Giovanni Culotta
Riley Hite
Karan Keerthy
David Kim
Mason Kleiner
Talia London
Jack Madden
Isabella Mingoia
Ann Pastore
Lucas Proctor
Liana Randazzo
Kailyn Reilly
Sarah Renz
Desmond Saw
Stephen Scott
Emily Snider
Anya Splitgerber
Caroline Stone
Madeline Wolin

Junior High/Middle School Boys Honor Choir
Aiden Rutman (6th)

Junior High/Middle School Girls Honor Choir
Charlotte Baer (6th)
Helaine Ross (9th)

2015 Rivertowns Honor Ensemble Band & Orchestra students from Briarcliff Middle School

posted Nov 9, 2015, 7:20 PM by Briarcliff Friends of the Arts   [ updated Nov 9, 2015, 7:21 PM ]

Congratulations to the Briarcliff Middle School students that participated in the Rivertowns Honor Ensemble Band & Orchestra.  They were as follows:
Band
Flutes 
Fernando Munoz, Lauren Rogers, Alexander Ventura, Sydney Zhang
Oboes 
Sarah Dolgin, Brian Zhou
Bassoon 
Hannah Orce
Clarinets
Juliet Freedman 
Alto Saxes 
Michael Donoghue, Sean Fischer 
Trumpets 
Christopher Li, Maxwell Parker–Blue,  
French Horns
Julia Hoyer, Jack Sendek
Trombones
Sarah Albert, Kevin Mani, 
Euphonium 
Katherine Sullivan
Tuba 
Henry Jones
Percussion
Justin Calen, Harrison Landau

Orchestra

Violin I

Hudson Isaac, Tyler Lindemann

Violin II

Julianna Brown, Danielle Jacoby

Viola

Oliver Blum, James Fludgate, Ronin Kmeta-Suarez, Joshua Kupka, Matthew Li, Amrita Makhijani

Cello

Jacob Aframian, Sophie Jelinek, Andrew Kanovsky, Ruben Lary-Kaplan, William Rice, Andrew Van Camp

String Bass

Samuel Stewart, Jonathan Stoop

1-8 of 8